Ламінування (ламінація) –
це складний процес, за допомогою якого з’єднуються два або декілька шарів пакувального матеріалу. Для цього використовується спеціальна сполучна речовина. Полотнами служать плівка, папір, картон, фольга алюмінієва.
Ламінатор екструзійний –
це технологічна машина, яка за допомогою вбудованого екструдеру, дозволяє “поливати” розплавленим полімером матеріал, що перемотується з рулону на рулон. Потім за рахунок прижиму між валами забезпечується якісне зчеплення та адгезія. В результаті отримується матеріал, який має захисні властивості з одного боку, та можливість нанести друк з іншого. Якщо зверху на розплавлений полімер накласти ще один матеріал, то можна отримати так званий “тріплекс”. Найбільш поширені комбінації матеріалів: папір – поліетилен – фольга, картон – поліетилен – фольга та ін.
Ламінатор також може з`єднувати матеріали за допомогою клею. Для цього на більш щільний матеріал, такий як плівка наноситься клей і за рахунок прижиму та температури відбувається ламінація.
Ламінація (або ламінування ) методом екструзії – це процес нанесення розплавленого слою полімерної речовини на матеріал-основу. Основою можуть бути такі матеріали як папір, картон, плівка, тканини. Полімер: PE, LDPE, PP.
Ламінація – це також “приклеювання” плівки до матеріалу-основи. Використовуються різноманітні види і типи плівок, матеріалів та клеїв. Такий вид ламінації застосовується у виробництві поліграфічної продукції та ін.
Технологія екструзійної ламінації
Екструзійне ламінування (нанесення покриттів) – спеціалізований процес переробки, який дозволяє об’єднати різноманітні шари-підкладки. Мета – отримання єдиного композитного матеріалу.
Розплавлені речовини для сполучення шарів, як правило, наносяться на менш абсорбуючу поверхню. Після цього полотно з іншою структурою притискають до підготовленої таким чином основи. Так з’являється дуплексний або двошаровий ламінат.
Під час методу екструзії використовують:
- картон або папір різної товщини;
- алюмінієву фольгу;
- плівку.
Опис процесу
Спеціальний станок-екструдер подає розплавлений полімер на рухоме полотно-підкладку. Так відбувається нанесення на полотно міцного покриття.
Аналогічно проходить і процес екструзійного комбінування. Але в цьому випадку розплавлена речовина подається і розподіляється між двома підкладками, сполучаючи їх.
Далі, просуваючись по лінії, матеріали розігріваються і стискаються для ідеального склеювання. В такій роботі задіяні декілька пресових циліндра та водяне охолодження. Готовий продукт автоматично змотується в рулони.
Для більшості видів пластикових плівок та фольги перед їх використанням в процесі екструзії потрібне нанесення шару праймера (грунтового).
Сфери застосування ламінованих матеріалів
Вироби екструзійного ламінування необхідні для виробництва багатошарових пакувальних матеріалів на основі фольги, поліетилену, паперу.
Призначення може бути різне через високі показники непроникності крізь матеріал вологи, жирів (як назовні так і всередину). Таким чином пакують:
- рідкі, сухі, заморожені харчові продукти;
- хімічні препарати;
- ґрунт;
- гігієнічні засоби;
- іграшки;
- канцелярські засоби;
- кондитерські вироби;
- спеції;
- текстиль;
- інше.
Можливе також вакуумне фасування різної сировини, готової продукції.
Широке застосування цих пакувальних матеріалів пояснюється необмеженими перспективами для безпечного зберігання вмісту упаковки.
А особлива гнучкість та можливість нанесення на обгортку друку дають можливість ефектно презентувати продукцію будь-якому виробнику.