З лісу на робочий стіл…
Сьогодні процес виготовлення паперу звичайна практика. А почалося все з революційного китайського винаходу, датованого приблизно 105 р.н.е. і, який згодом, поширився по всьому світу. Хоча в даний час у виробництві паперу використовується високотехнологічне обладнання, основний процес як і раніше сильно нагадує примітивну китайську технологію виготовлення.
Як ви, напевно, знаєте, виготовлення паперу починається з дерев. Часто ліси вирощуються спеціально для виготовлення паперу, а саджанці поповнюються після збору дерев. Великі дерева зазвичай перетворюються в пиломатеріали, а решта деревина ріжеться на дрібні друзки і використовується для виготовлення паперу. Целюлозні волокна, з яких складається деревина, є основною сировиною для виробництва паперу.
Підготовка матеріалу для виробництва паперу
Надлишок деревини від лісозаготівельної промисловості становить лише частина волокна, що використовується у виробництві паперу. Також в якості сировини використовуються перероблений папір і круглий ліс. Оскільки існуючий папір складається з целюлозних волокон, папір часто змішують з новою деревиною, щоб створити суміш нових і повторно використовуваних волокон для виготовлення паперу. Круглий ліс – це термін, що позначає деревину з цілісних дерев, хоча зазвичай тільки дрібні дерева, які не можна використовувати для пиломатеріалів, використовуються цілком у виробництві паперу.
Суміш деревної тріски і, в багатьох випадках, переробленого паперу необхідно розбити на окремі волокна, перш ніж її можна буде ущільнити і висушити для створення нового паперу. У процесі варіння целюлозні волокна відокремлюються, так як хімічна речовина, що утримує їх разом, яка називаэться лігніном, віддаляється в варочному котлі.
Методи виробництва паперу
Метод, який використовується для целюлозного паперу, залежить від типу і міцності виробленого паперу. Існує кілька методів варіння, два з яких – механічний і хімічний.
- Механічне варіння, при якому деревина подрібнюється для відділення волокон, володіє відповідними друкованими властивостями, але в результаті виходить більш слабкий папір.
- Хімічне варіння, яке включає розчинення лігніну з використанням тепла, тиску і хімікатів, призводить до отримання більш міцного паперу, який з меншою ймовірністю знебарвлюється.
Деякі способи виробництва вимагають застосування комбінації двох методів, наведених вище. Целюлозу очищують, при необхідності відбілюють; змішують барвники та інші добавки, щоб надати паперові бажані властивості на цьому етапі.
Як тільки процес варіння завершено, додається вода, і в’язка речовина перекачується на екран з рухомої дротом. На екрані волокна переплітаються, коли м’якоть висушується і проштовхується через ролики, поки вся вода не буде видалена. Великі аркуші паперу, створені в результаті цього процесу, намотані на великі рулони і нарізані на різні розміри для створення паперових виробів.
Папір виготовляється для самих різних областей застосування. Процес його виготовлення включає в себе різні прийоми для отримання бажаних властивостей в кінцевому продукті. Папір ретельно оцінюється на предмет однорідності поверхні і кольору, а також того, як вона вбирає чорнило. Хоча обладнання та конкретні технології неминуче змінюються в різних галузях промисловості, основний процес сушіння шарів целюлози незмінний з моменту його винаходу майже два тисячоліття років тому.